Miesięczne archiwum: Czerwiec 2015

Słów kilka o trasie cz.2

Ponieważ dostajemy maile z zapytaniami o profil i atest trasy, przedstawiamy graficzny wykres jej przebiegu.  Trasa nie posiada atestu PZLA ze względu na swój charakter (różnica wzniesień, piaszczyste podłoże, przewężenia, itd), który nie pozwala na spełnienie procedury atestacji takich jak: „lustracja trasy samochodem, odmierzenie odcinka 400-500m. na asfaltowym, prostym i płaskim odcinku drogi lub ulicy, pomiaru rowerem z eskortą policyjną….” Zapewniamy jednak, że trasa zmierzona została z należytą dokładnością przy pomocy atestowanego, policyjnego koła mierniczego oraz systemem GPS firmy Garmin i Polar. Przy pomiarze staraliśmy się zachować zasady, które obowiązują w tego typu pomiarach wykonywanych przez PZLA. W tym biegu długość trasy nie była i nie będzie przedmiotem sporu.

profil trasy

dukt1814P1590767lasy

Jak widać na załączonym wykresie na trasie Półmaratonu pod Dębami jest kilkanaście zbiegów i podbiegów o względnej różnicy wzniesień od kilku do 25 metrów. Na trasie biegnie się w większości szerokimi, utwardzonymi duktami leśnymi, ale są też odcinki z piaskiem, korzeniami, a po ulewnym deszczu z błotem i kałużami. Trasa prowadzi lasem z pagórkami morenowymi na terenie polodowcowym, co dodaje jej uroku i świadczy o niepowtarzalnym charakterze. Jest piękna i wymagająca. Szczególnie, jeśli w dniu zawodów panują prawdziwie letnie temperatury. W niczym nie przypomina miejskiego biegania… Warto pobiegać po lasach kazimierskich. Wszyscy uczestnicy poprzednich 10 edycji to potwierdzają.

 

Słów kilka o trasie

Jedenasta już edycja Biegu pod Tysiącletnimi Dębami rozpocznie się jak to miało miejsce w latach ubiegłych przed Halą Sportową przy ul.Węglewskiej w Kazimierzu Biskupim.

Hala_sportowa_w_Kazimierzu_Biskupimunnamed1unnamed3unnamed2

Po przebiegnięciu trzystu metrów po drodze asfaltowej wbiegniemy na Trakt Kawnicki wprost do  Puszczy Kazimierskiej. Puszcza ta stanowi zwarty kompleks żyznych lasów mieszanych i jest terenem objętym ochroną ze względu na bogactwo flory. Zamieszkują ją typowe dla tego regionu zwierzęta: sarny, dziki czy jelenie, dość liczne są ptaki wodne. Wyjątkowym mieszkańcem jest mały płaz – kumak nizinny.

puszcza-bieniszewska-7puszcza-bieniszewskapuszcza-bieniszewska-8DSC05792

W okolicach 5km. dotrzemy do Jeziora Głodowskiego. Biegacze pokonujący dystans półmaratonu  okrążą w/w akwen dwukrotnie. Jest to jezioro o powierzchni około 54 hektarów. Jezioro jest stosunkowo płytkie. Rzadko gdzie głębokość przekracza 3 metry. Jezioro Głodowskie stanowi końcowy odcinek Rynny Goplańskiej o wydłużonym kształcie.

2251713771559755jezioro-glodowskieglodowskie_jezioro

Na 10km. przebiegniemy sławną już Aleją Dębów, gdzie podziwiać możemy majestatyczne i potężne pomniki przyrody. Dęby rosną w dwóch grupach: 5 sztuk obok siebie i 2 szt oddzielnie. Średnia wysokość wynosi ok. 30 m; obwód pierśnicy wynosi przeciętnie 500 cm. Po jednym z drzew jest zmurszała pozostałość pnia o wysokości ok. 6 m; na dwóch drzewach są tabliczki (przy najgrubszym z dębów leży odłamany pień).

23dab_kamedula_bieniszewdąb w puszczy bieniszewskiej

Wracając do mety pobiegniemy Traktem  na granicy Rezerwatu Przyrody Bieniszew. Rezerwat  utworzony został w 1996 roku głównie w celu zachowania fragmentu drzewostanu liściastego.  Niektóre fragmenty lasu, szczególnie południowej i centralnej części, przedstawiają się wyjątkowo bogato i atrakcyjnie, ponieważ liściasty podrost tworzy ,,dach” na wysokości kilku metrów, przysłaniając słońce i powodując niepowtarzalny mikroklimat. W części południowej rezerwatu znajduje się jezioro Wściekłe i kilka mniejszych jeziorek śródleśnych.  Podsumowując. Trasa jest niepowtarzalna, wyjątkowo urokliwa, no i jakże różni się od tras serwowanych nam w biegach miejskich . Niemal na całej swojej długości biegnie zacienionymi, zielonymi duktami leśnymi. Ale co trzeba też przyznać, nie należy do najłatwiejszych. Leśne drogi i ścieżki w pofałdowanym terenie pagórków morenowych stanowią nie lada wyzwanie. Na trasie mogą czekać na nas tak piasek, jaki i błoto w zależności od warunków atmosferycznych.

Serdecznie zapraszamy. KB bezFormy.pl